Välkommen till Norrtåg
 

Umeå-Lycksele Umeå-Lycksele
  

Linjekarta Umeå-Lycksele



   

Lycksele

 

 

Norrtågs dagtågtrafik öppnar möjligheter
Tack vare Botniabanans tillkomst och Norrtågs regionala dagtågtrafiksatsning finns nu en enormt stor potential för Norrland att leva upp, locka till sig turister och få ett levande omland. Nu kan du som turist ta tåget från södra Sverige och besöka exempelvis Lycksele. Staden i Lappland är en kontrastrik mötesplats mellan stadens puls och vildmarkens lugn.

   


Umeå-Lycksele

3–4 dubbelturer dagligen mellan Umeå och Lycksele
Restidsexempel Umeå Vnnäs  

En sträcka i framkant!

Lycksele


Strålande pendlingsmöjligheter
Den 15 augusti 2011 startade dagtågtrafiken mellan Umeå och Lycksele. Nu finns möjligheten att pendla till och från jobbet eller skolan. 3 dubbelturer per dag kommer att trafikera sträckan, tidtabellen kommer att vara anpassad utifrån en pendlares behov dvs. fokus på avgång/ankomst morgon och kväll.

Från den 12 december 2011 utökar vi med ytterligare en dubbeltur mellan Lycksele och Vännäs. Denna tur är anpassad till Vännäspendeln så att du om du vill kan resa hela vägen Lycksele -Umeå.

Miljövänligt dieseltåg
Eftersom sträckan mellan Umeå och Lycksele inte är elektrifierad kommer Norrtåg istället trafikera sträckan med ett toppmodernt tåg ITINO MV3 från Bombardier Transportation.
Tåget är utrustat med C.L.E.A.N. Diesel power pack, dvs. det ingår i Bombardier ECO4 portfölj av teknik för hållbar rörlighet, energisparande och operativ effektivitet. Tågets låga utsläppshalt av avgaser gör att det möter EU:s miljöföreskrifter steg III B, som väntas träda i kraft från 2012.


Cykel ombord
Det är inte tillåtet att ta med sig cykel ombord på tåget mellan Umeå-Lycksele, detta då vi har begränsat utrymme ombord och inte har anpassat utrymme för cyklar.





     

Norrtåg 010-1300100
Org.nr 556801-1828
Ansvarig utgivare: Daniel Rabelin

Webmaster: lena.g.olsson@botniatag.se